Organization Profile - National Advisory Council on Poverty

National Advisory Council on Poverty

The information presented on the following pages is for reference purposes only and should not be considered or relied on as an authoritative or exhaustive source of all Governor in Council appointments or positions.

Minister Responsible

Minister of Families, Children and Social Development

Remuneration

Members

  • Fixed by GiC: Position;
    per diem ($570 - $670)

Member (Children's Issues)

  • Fixed by GiC

Appointments

Appt/Expiry
Date
Chairperson (GCQ-5)
MacAfee, Scott Thomas Lee
Hanwell, New Brunswick
Full-Time Appointment
During Pleasure
Members (GCQ-3)
Andermann, Anne Adina Judith
Outremont, Quebec
Full-Time Appointment
During Pleasure
2021-04-01
2023-03-30
Bayes, Shawn Maureen
New Westminister, British Columbia
Full-Time Appointment
During Pleasure
2021-04-01
2023-03-30
Hache, Arlene June
Yellowknife, Northwest Territories
Full-Time Appointment
During Pleasure
2021-04-01
2024-03-31
Metatawabin, Rachelle
Ottawa, Ontario
Full-Time Appointment
During Pleasure
2021-04-01
2024-03-30
Whiskeyjack, Cheryl Alberta Anne
Edmonton, Alberta
Full-Time Appointment
During Pleasure
2021-04-01
2023-03-30
2 Vacant Positions
Member (Children's Issues) (GCQ-3)
Veilleux, Sylvie Francine
Salaberry-de-Valleyfield, Quebec
Full-Time Appointment
During Pleasure
2021-04-01
2024-03-30
Total vacancies:2