Organization Profile - Historic Sites and Monuments Board of Canada

Historic Sites and Monuments Board of Canada

The information presented on the following pages is for reference purposes only and should not be considered or relied on as an authoritative or exhaustive source of all Governor in Council appointments or positions.

Minister Responsible

Minister of Environment and Climate Change

Appointment Provisions

Historic Sites and Monuments Act
http://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/H-4/page-1.html#h-4

The Board shall consist of sixteen members as follows:
  • the Librarian and Archivist of Canada;
  • an officer of the Canadian Museum of History designated by the member of the Queen's Privy Council for Canada who is designated by the Governor in Council under the Museums Act as the Minister responsible for that Museum;
  • an officer of the Parks Canada Agency designated by the Minister; and
  • one representative for each province or territory, to be appointed by the Governor in Council.
A member appointed by the GIC holds office during pleasure for a period not exceeding five years as may be fixed by the GIC and is eligible for reappointment.

The GIC shall designate one of the members to be the Chairman of the Board.

Eligibility/Conflicts

A person is not eligible to be appointed or to continue as a representative for a province or a territory, unless that person resides in that province or territory.

Quorum

Seven members.

Remuneration

Chairman and Member

  • Fixed by GiC: Position;
    per diem ($300 - $350)

Member

  • Fixed by GiC: Position;
    per diem ($160 - $250)
  • Members who are public servants serve without remuneration.

Appointments

Appt/Expiry
Date
Chairman & Member 
Alway, Richard M.
Toronto, Ontario
During Pleasure
2017-05-11
2023-01-10
Ex Officio Member (Librarian and Archivist of Canada) 
Weir, Leslie
Ottawa, Ontario
2019-08-30
Ontario 
Quebec 
Member 
Cohen, Yolande
Montréal, Quebec
During Pleasure
2017-11-22
2022-11-21
Alberta 
Member 
Anderson, Joseph L.
Calgary, Alberta
During Pleasure
2019-06-18
2024-06-17
British Columbia 
Member 
Christian, Timothy J.
North Saanich, British Columbia
During Pleasure
2018-05-19
2023-05-18
Manitoba 
Member 
Payment, Diane P.
Winnipeg, Manitoba
During Pleasure
2019-05-28
2024-05-27
New Brunswick 
Member 
Thériault, Bernard
Caraquet, New Brunswick
During Pleasure
2018-06-13
2023-06-12
Newfoundland and Labrador 
Member 
Lewis-Simpson, Shannon
Harbour Main, Newfoundland and Labrador
During Pleasure
2017-06-18
2022-06-17
Nova Scotia 
Member 
Neatby, Nicole
Halifax, Nova Scotia
During Pleasure
2017-06-15
2022-06-14
Northwest Territories 
Member 
Jerome, Sarah
Inuvik, Northwest Territories
During Pleasure
2021-01-08
2026-01-07
Nunavut 
Member 
LeBlanc, Sylvie
Igloolik, Nunavut
During Pleasure
2017-06-15
2022-06-14
Prince Edward Island 
Member 
Holman, Harry
Charlottetown, Prince Edward Island
During Pleasure
2017-06-15
2022-06-14
Saskatchewan 
Member 
Waiser, William Andrew
Saskatoon, Saskatchewan
During Pleasure
2019-01-30
2024-01-29
Yukon Territory 
Member 
Mombourquette, Jessica Rae
Whitehorse, Yukon
During Pleasure
2021-06-01
2026-05-31