Organization Profile - Canadian Statistics Advisory Council

Canadian Statistics Advisory Council

The information presented on the following pages is for reference purposes only and should not be considered or relied on as an authoritative or exhaustive source of all Governor in Council appointments or positions.



Minister Responsible

Minister of Innovation, Science and Industry

Appointment Provisions

Statistics Act

The Council is composed of, in addition to the Chief Statistician, not more than 10 other members appointed by the Governor in Council to hold office during pleasure, including one Chairperson.

The Chief Statistician is an ex officio member of the Council.

The Chairperson is appointed to a term of not more than five years and may be reappointed for an additional term of three years.

The other members are appointed to a term of three years and may be reappointed for an additional term of three years.

The members shall be paid the remuneration that is fixed by the Governor in Council and are entitled to be paid any reasonable travel and living expenses that are incurred while absent from their ordinary place of residence in the course of performing their duties.

Remuneration

Chairperson

  • Fixed by GiC: Position;
    per diem ($550 - $650)

Members

  • Fixed by GiC: Position;
    per diem ($375 - $450)

Appointments

Appt/Expiry
Date
Chairperson 
Ramos, Howard
London, Ontario
During Pleasure
2020-11-18
2022-11-17
Members 
Chaundy, David
Dartmouth, Nova Scotia
During Pleasure
2019-06-19
2025-06-18
Hester, Annette
Qualicum Beach, British Columbia
During Pleasure
2019-06-19
2025-06-18
Kestle, Janice
Toronto, Ontario
During Pleasure
2019-06-19
2025-06-18
Le Bourdais, Céline
Montréal, Quebec
During Pleasure
2019-06-19
2025-06-18
3 Vacant Positions
Total vacancies:3